Interpelacja ponowna w sprawie prac prowadzonych na zwałowisku odpadów pokopalnianych w rejonie ul. Łagiewnickiej
Szanowny Panie Prezydencie,
Z przykrością stwierdzam, że odpowiedzi przedstawione na moją poprzednią interpelację są mało precyzacje. Trudno mi ocenić, czy wynika to ze złej woli, czy z braku odpowiedniej wiedzy i kompetencji odpowiadającego. Postaram się więc doprecyzować moje pytania i liczę, że tym razem mieszkańcy otrzymają bardziej satysfakcjonujące informacje.
1. Na moje pytanie o to, jaki jest charakter prac (rekultywacja czy likwidacja zapożarowania zwałowiska) odpowiada Pan, że celem prac jest „doprowadzić do zlikwidowania ognisk pożarowych, aby umożliwić temu terenowi w przyszłości zagospodarowanie zgodne z mpzp, w którym posiada on następujące przeznaczenie: M – tereny zabudowy mieszkaniowej mieszanej.” Pragnę zwrócić uwagę, że nie pytałem o cel, ale o charakter prac. Jest to o tyle istotne, że w przypadku rekultywacji powinien zostać wykonany projekt rekultywacji, zaś w przypadku gaszenia zwałowiska powinna zostać wybrana metoda gaszenia i opracowany plan tej operacji. W związku z tym ponownie pytam jaki jest charakter prowadzonych prac? Czy są to prace rekultywacyjne, czy jest to gaszenie zapożarowanego zwałowiska?
2. Dziękuję, za przesłany wraz z odpowiedzią na interpelację dokument „Kompleksowe badanie geotechniczne – Sprawozdanie z wykonania pomiarów termicznych terenu zdegradowanego dla celów inwestycyjnych w Chorzowie II”. Opracowanie to powstało w 2013 roku. W odpowiedzi powołuje się Pan także na opracowanie: „Kompleksowe opracowanie zagospodarowania terenu zdegradowanego dla celów inwestycyjnych w Chorzowie II” z 2015 roku. Pragnę zwrócić uwagę, że od tych opracowań upłynęło 7 i 9 lat. Procesy zapożarowania starych zwałowisk odpadów kopalnianych mogą podlegać bardzo dynamicznym zmianom – zarówno może dochodzić do wygaszania pożarów, jak i do wzrostu ich intensywności, ogniska pożarowe mogą zmieniać swoją lokalizację i wielkość. W związku z tym podjęcie jakichkolwiek decyzji bez zaktualizowania badań termicznych (chociażby najprostszych zdjęć powierzchni zwałowiska kamerą termowizyjną) jest działaniem bardzo nierozważnym. Czy przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do prac i wyborze firmy, która przeprowadzi prace dokonano aktualizacji stanu wiedzy o zapożarowania zwałowiska? Jeżeli tak, to kiedy i jakie były wyniki tych badań? Jeżeli nie, to kto podjął taką decyzję?
3. W odpowiedzi na moją prośbę o udostępnienie projektu realizowanych prac odpisał Pan, że jest to wielotomowa dokumentacja w formie papierowej, z którą mogę zapoznać się w Wydziale Usług Komunalnych i Ekologii. W dogodnym terminie zapoznam się z tą dokumentacją. Na chwilę obecną proszę o przesłanie dokumentacji technicznej, jaka była udostępniana firmom, które startowały w postępowaniu dotyczącym zamówienia publicznego „Likwidacja czynnego termicznie zwałowiska odpadów pogórniczych zlokalizowanego z rejonie ulic: Łagiewnicka i Mariańska w Chorzowie wraz z przygotowaniem gruntów na cele budowlane”. Zakładam, że dokumentacja taka istnieje, a jej rozmiar i forma pozwala na jej załączenie do odpowiedzi.
4. Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie o okoliczności wyboru firmy, która wykonuje prace. Być może postawione pytanie nie było dość precyzyjne, więc postaram się je uściślić i proszę o proste, precyzyjne odpowiedzi.
- Czy został narzucony sposób i technologia gaszenia zwałowiska oraz przygotowania terenu na cele budowlane? Czy też sposób realizacji założonych celów pozostawiono do dowolnego wyboru wykonawcy?
- Czy oszacowano ilość i wartość surowców możliwych do pozyskania w trakcie prac? W szczególności ilość i wartość kruszywa oraz ilość i wartość możliwego do odzyskania węgla?
- Czy w procedurze wyboru wykonawcy uwzględniono jakiś sposób rozliczenie pozyskanych w trakcie prac surowców (kruszywa, węgla)?
- Rozpiętość cenowa ofert, o których pisze Pan w odpowiedzi jest wręcz szokująca (od 1 grosza do 1 700 000 zł.). Czy wśród 9 ofert były jeszcze inne (poza ofertą zwycięskiej firmy) opiewające na pojedyncze grosze lub złotówki, czy może tylko ta jedna była „odstająca” od pozostałych? Proszę o podanie wszystkich oferowanych cen. Czy wezwano wykonawcę do uzasadnienia ceny ustalonej na 1 grosz i wykazania, że za tą kwotę jest w stanie wykonać zlecenie?
- Czy w procedurze zamówienia publicznego ustalono, jakie materiały mogą być wykorzystane do „przygotowania gruntów na cele budowlane” i jakie parametry geotechniczne i geochemiczne mają uzyskać te grunty? Jeżeli tak, to czy zezwolono na lokowanie na terenie zwałowiska odpadów (np. popiołów elektrowanianych, gruzu i innych)?
- Proszę o przesłanie wraz z odpowiedzią dokumentacji przetargowej, jaką dysponowali oferenci oraz kopii protokołów z rozstrzygnięcia postępowania dotyczącego tego zamówienia publicznego. Proszę także o informacje na temat wszystkich firm, które startowały w postępowaniu.
Liczę, że tym razem moje pytania są na tyle precyzyjnie sformułowane, że uzyskam równie precyzyjne odpowiedzi.
Z poważaniem,
Jacek Nowak
Odpowiedź na zapytanie (odp. 58.pdf)
odp. w załączeniu
dot. opróżniania pojemników na odpady komunalne po imprezach masowych
Aleksandra ZIMNIK - interpelacja z dnia 16 maja 2025
dot. uporządkowania wybiegu dla psów w Parku Róż
Aleksandra ZIMNIK - interpelacja z dnia 16 maja 2025
dot. uporządkowania terenu przy ulicy 3-go Maja 5 oraz 5a w Chorzowie
Ewa PRZYBYLSKA - interpelacja z dnia 15 maja 2025
dot. opłat za szyldy i reklamy nad lokalami użytkowymi
Jacek NOWAK - interpelacja z dnia 15 maja 2025
dot. miejsc postojowych przy ul. 17 Sierpnia
Jacek NOWAK - interpelacja z dnia 15 maja 2025
dot. ławki na przystanku autobusowym przy ul. Bożogrobców
Jacek NOWAK - interpelacja z dnia 15 maja 2025
dot. miejsc w chorzowskich Przedszkolach w okresie wakacyjnym
Marek OTTE - interpelacja z dnia 15 maja 2025
dot. ograniczonej widoczności przed przejazdem tramwajowym na ulicy Stabika w Chorzowie
Ewa PRZYBYLSKA - interpelacja z dnia 14 maja 2025
dot. zalegania śmieci na terenie przy ulicy Pawła w Chorzowie- rejon Chorzów II
Ewa PRZYBYLSKA - interpelacja z dnia 14 maja 2025
Grzegorz JOSZKO - interpelacja z dnia 14 maja 2025
dot. objazdu ulicą Styczyńskiego
Grzegorz JOSZKO - interpelacja z dnia 12 maja 2025
dot. modernizacji ulicy Metalowców
Marcin MICHALIK - interpelacja z dnia 11 maja 2025
dot. rewitalizacji zabytkowej kolonii robotniczej
Marcin MICHALIK - interpelacja z dnia 11 maja 2025
dot. modernizacji ulicy Miechowickiej
Marcin MICHALIK - interpelacja z dnia 11 maja 2025
dot. skweru u zbiegu ul. Głogowskiej z ul. Kazimierza Pułaskiego
Marek OTTE - interpelacja z dnia 7 maja 2025
dot. wybrukowania nieutwardzonej ścieżki w rejonie ul. Ratuszowej
Marek OTTE - interpelacja z dnia 7 maja 2025
dot. modernizacji wiaduktu w ciągu ulicy Nowej
Marcin MICHALIK - interpelacja z dnia 7 maja 2025
dot. odnowienia przejścia podziemnego 3 Maja, Katowicka
Marcin MICHALIK - interpelacja z dnia 7 maja 2025
dot. usunięcia suchej gałęzi stanowiącej zagrożenie dla bezpieczeństwa
Jacek NOWAK - interpelacja z dnia 7 maja 2025
Michał PRICEL - interpelacja z dnia 5 maja 2025