zmień kontrast powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę uproszczona wersja
Rada Miasta Chorzów

Rada Miasta Chorzów Interpelacje i zapytania

Interpelacja KRM.0003.36.2025 (dot. Regulaminu Budżetu Obywatelskiego w zakresie głosowania na projekty inwestycyjne)

Autor: Grzegorz KRZAK , dodano: 4 marca 2025

Interpelacja w sprawie

Szanowny Panie Prezydencie

Od kilku lat, gdy w Budżecie Obywatelskim dopuszczono do udziału projekty inwestycyjne realizowane na terenie szkół i przedszkoli, można dostrzec ich dominację. Nie chodzi tyle o ilość zgłaszanych propozycji zadań, ale o wyniki głosowania. Coraz większa część wygranych zadań inwestycyjnych to właśnie te ze szkolnych i przedszkolnych terenów. Projekty zwykłych mieszkańców, dotyczące innych terenów, zachowują bardzo małe szanse na wybór. Tak jest również w wielu innych miastach. W ostatnim roku w Chorzowie mieszkańcy wybrali takich projektów aż 4 na łącznie 6.

Oczywiście, te projekty nie są składane przez placówki, a przez pojedynczych mieszkańców. Jednak, co warto zaznaczyć, placówki oświatowe mają ogromną bazę do zdobywania głosów – nauczyciele, uczniowie i ich rodziny. Do tego dochodzą narzędzia do promocji, jak strony internetowe czy social media prowadzone przecież od lat. Możliwości pojedynczych osób, czy nawet grup mieszkańców dla swoich projektów są w porównaniu z tym bardzo ograniczone.

Na szczęście, w Chorzowie zgłaszane są zadania dotyczące modernizacji boisk szkolnych i placów zabaw przy przedszkolach. Nie było sytuacji, która wystąpiła w innym mieście, że zgłoszono remont szkolnych sanitariatów, czyli zadanie tak oczywiste do realizacji, że powinno się automatycznie znaleźć w budżecie miasta.

Chorzów był jednym z pionierów budżetu obywatelskiego w Polsce. Warto przypomnieć, że ideą powstania budżetu partycypacyjnego była możliwość realizacji zadań nieformalnych grup mieszkańców. Pojedynczy mieszkaniec ma ciekawy pomysł, tworzy grupę inicjatywną, która promuje projekt i szuka dla niego szerokiego poparcia wśród mieszkańców. W mojej ocenie, w naszym budżecie obywatelskim występuje nadaktywność zorganizowanych podmiotów, jakim są placówki oświatowe. To w jakimś sensie wypaczanie pierwotnej idei budżetu obywatelskiego.

Uwzględniając fakt, że zgłaszane i wybierane projekty szkolne i przedszkolne są bardzo cenne dla miasta i mieszkańców, czego wyrazem są wyniki głosowania, proszę Pana Prezydenta o przeanalizowanie, czy może optymalnym rozwiązaniem byłoby podzielenie środków przeznaczonych na projekty inwestycyjne i utworzenie dla części puli „edukacyjnej”. Taka zasada może sprawić, że placówki oświatowe jeszcze mocniej będą się angażować w promocję wniosków dotyczących ich terenów, więc bardzo możliwe, że wzrośnie również frekwencja. Skorzystają na tym wszyscy, a przede wszystkim ci, którzy obecnie, z przyczyn wymienionych wyżej, nie mają większych szans na zwycięski projekt.

Z poważaniem

Grzegorz Krzak
Wiceprzewodniczący Rady Miasta

4 marca 2025 - Grzegorz KRZAK

Odpowiedź na zapytanie (odp.36.pdf)

14 marca 2025 - KRM ChorzowPobierz plik

Najnowsze interpelacje i zapytania

dot. drzewa i chodnika przy ul. Chopina 12

Jacek NOWAK - interpelacja z dnia 28 marca 2025

dot. utworzenia wybiegu dla psów

Barbara TABIN - interpelacja z dnia 28 marca 2025

dot. uszkodzonej piaskownicy w SP nr 5

Michał PRICEL - interpelacja z dnia 27 marca 2025

dot. placu zabaw przy ul. Okrężnej

Barbara TABIN - interpelacja z dnia 27 marca 2025